چاپ برد متالیزه دو لایه و تک لایه

برد مدارچاپی یا pcb از اجزای اصلی محصولات الکترونیکی است که مردم هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنند. این محصولات در طیف گسترده‌ای از صنایع بکار برده می‌شوند. فرآیند تولید این محصولات شامل چاپ برد متالیزه دولایه یا تک‌لایه و مونتاژ قطعات SMD و DIP است. در ادامه به توضیحی مختصر از هرکدام از این مراحل می‌پردازیم.

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ pcb, چاپ برد الکترونیکی

فرآیند چاپ برد متالیزه دولایه یا تک‌لایه

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ pcb, چاپ برد الکترونیکی

برد الکترونیکی صفحه‌ای از جنس فاییر است که لایه هایی از مس روی آن آبکاری شده است. در فرآیند تولید یک برد مدارچاپی؛ نقشه‌ی مدار بر روی برد حکاکی شده و سپس لایه ای از مواد نارسانا روی آن پوشیده می شود تا مسیرهای مسی مدار را عایق کند.بردهای الکترونیکی با توجه به لایه های مسی که روی آن آبکاری شده باشند تک لایه، دولایه و چندلایه می‌شوند.

امروزه با توجه به تمایل به کوچک و باریک شدن تجهیزات الکترونیکی، بکارگیری بردهای چندلایه بسیار رواج پیدا کرده است.

در فرآیند تولید یک برد الکترونیکی از نگاتیو یا فوتوپلات استفاده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک کارخانه چاپ pcb بسیار شبیه به عکاسی های قدیمی است که عکس‌ها را در یک اتاق تاریک چاپ می‌کردند.

جهت مطالعه ی مراحل چاپ برد الکترونیکی کلیک کنید.

مونتاژ قطعات الکترونیکی روی برد

پس از چاپ برد الکترونیکی نوبت به مونتاژ قطعات روی آن می‌رسد. فرآیند مونتاژ شامل اتصال قطعات روی برد است که با توجه به نوع قطعات به دو صورت مونتاژ smd و مونتاژ dip انجام می‌پذیرد.

مونتاژ SMD

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ pcb, چاپ برد الکترونیکیدر فرآیند مونتاژ smd قطعات به صورت مستقیم بر روی pcb مونتاژ می‌شوند. این روش در دهه 60 توسعه یافته و در دهه 80 میلادی استفاده از این فناوری بسیار رایج شد.به طوریکه امروزه اکثر قطعات بکاررفه در بردهای الکترونیکی از نوع smd می‌باشد.

در فرآیند چاپ برد متالیزه اتصال قطعات smd یک سمت برد از طریق via به سمت دیگر برد برقرار می‌شود. از مزایای این نوع قطعات کوچک بودن سایز آنهاست که به کمک این ویژگی شما می‌توانید قطعات بیشتری روی یک برد جای دهید.

مونتاژ DIP

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ pcb, چاپ برد الکترونیکیقطعات dip از اولین نوع قطعاتی بودند که در صنعت الکترونیک بکار گرفته شده‌اند. روش مونتاژ این قطعات به این صورت است که پایه‌های هر قطعه در سوراخ‌هایی که روی برد به منظور مونتاژ آنها تعبیه شده است قرار گرفته و روی برد مونتاژ می‌شوند.

امروزه از این قطعات بیشتر در مدارهای قدرتی که توان بالاتر هستند استفاده می‌شود. وان قلع و ویو سولدی از دستگاه‌هایی هستند که برای مونتاژ این قطعات بکار گرفته می‌شوند.

خدمات چاپ برد متالیزه و مونتاژ مرصا

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ pcb, چاپ برد الکترونیکیشرکت مرصا با ارائه خدمات طراحی و تولید برد توانسته گام کوچکی در تولید محصولات الکترونیکی بردارد. هدف مرصا تسهیل فرآیند تولید یک محصول الکترونیکی و ارائه خدمات صفر تا صدی آن است. در همین راستا ما با ارائه‌ی خدمات طراحی انواع برد الکترونیکی، چاپ برد متالیزه دولایه و تک لایه، مونتاژ تمام اتومات smd و نیمه اتومات dip سعی در رونق تولید در کشور عزیزمان ایران داریم. شما می‌توانید جهت استعلام قیمت چاپ برد و یا مونتاژ از دو روش زیر استفاده کنید؛

1. ماشین حساب‌های آنلاین سایت

از طریق ماشین حساب آنلاین چاپ برد و ماشین حساب آنلاین مونتاژ با تکمیل پارامترهای درخواستی قیمت برد مدنظرتان را تخمین بزنید.

2.  شبکه های اجتماعی

ما  خود را موظف می‌دانیم تا از ساعت 9 صبح تا 7 عصر از طریق شبکه های اجتماعی (تلگرام و واتساپ) آنلاین بوده و پاسخگوی مشتریان عزیزمان باشیم. شما میتوانید از این طریق با همکاران فنی ما در ارتباط باشید.

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.