اموزش لحیم کاری با هیتر و هویه هوای گرم

هیتر

لحیم کاری با هیتر و هویه هوای گرم

هیتر ابزاری بسیار کار آمد و ضروری در امور الکترونیکی است. درهنگام کار و ساخت یک برد الکترونیکی بروز خطا کاملا طبیعی است. گاها فردی که در حال کار با برد است و یا در حال برنامه نویسی میکرو آن است ممکن است باعث سوختن یک قطعه از برد شود. در این زمان اصلا جای نگرانی نیست، چرا که برای جبران یا رفع این نوع اشتباهات راهکار وجود دارد. یکی از این راهکارها استفاده از هویه ی هوای گرم یا هیتر است. در ادامه به بیان توضیحاتی در خصوص هیتر و نحوه ی لحیم کاری با هیتر خواهیم پرداخت.

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدار


آشنایی با هیتر و تجهیزات آن

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدار

محدوده ی حرارت تولیدی با این دستگاه از حدود 100درجه تا 480 درجه سانتی گراد می باشد. همچنین شما می توانید برای قطعاتی که از حساسیت بالاتری نسبت به دما برخوردارند دما را کاهش یا افزایش دهید. کار تغییر دما از طریق چرخش ولوم مربوط به دما صورت می گیرد. با چرخاندن ولوم بر روی صفحه ی LED  دمای مدنظر خود را انتخاب کرده و سپس شاهد افزایش و یا کاهش دمای نازل (با توجه به دمای مدنظر شما)خواهید بود. هنگامی که دما به درجه حرارت مد شما نظر برسد شروع به چشمک زدن خواهد کرد.روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدار

نازل

یکی از خروجی های دستگاه هیتر نازل است. نازل قسمتی از دستگاه است که  همانند سشوار عمل کرده و هوای گرم را به بیرون منتقل می کند. نازل های کوچک تر مناسب قطعات کوچک تر هستند و قطعات بزرگ تر نازل های بزرگتری را نیاز دارند. از نازل ها برای مونتاژ قطعات smd و یا دمونتاژ قطعات استفاده می شود.

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدار

هویه

از دیگر خروجی های دستگاه هیتر هویه است. که به دستگاه متصل شده و دمای آن با توجه به ولوم دستگاه تنظیم می شود. اکثر هویه های موجود در بازار قابلیت تنظیم دما را نداشته و قابل استفاده برای مونتاژ قطعاتی که محدودیت های دمایی دارند نیستند. با استفاده از هویه روی دستگاه شما می توانید کار لحیم کاری حساس ترین برهای الکترونیکی را بسادگی و با اطمینان کافی انجام دهید.

 


برای مطالعه ی مقاله ی”مونتاژ قطعات الکترونیکی بصورت دستی” کلیک کنید.


موارد استفاده از هیتر برای مونتاژکار

 • روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدارگاهی قطعات به درستی در جایگاه خود مونتاژ نشده اند و اصطلاحا روی برد لیز خورده اند. در این حالت با استفاده از هیتر و ناژل آن بسادگی می توان قطعه در در محل درست قرار داده و مونتاژ کرد.
 • از پرکاربردترین موارد استفاده از هیتر مونتاژ قطعات SMD است. با استفاده از هویه و نازل هیتر بسادگی می توان کوچکترین قطعات SMD مانند مقاوت ها و خازن های 0603 را نیز مونتاژ کرد.
 • در بسیاری از موارد پس از اتمام مونتاژ اتومات بردهای الکترونیکی ممکن است اتصال قطعات ضعیف بوده و ممکن است بعضی قطعات نیازمند شارژ مجدد قلع باشند. در این حالت نیز با استفاده از هویه متصل به هیتر و تنظیم دمای آن این کار بسادگی قابل انجام است.
 • از دیگر مواردی که در طول مونتاژ اتومات ایجاد می شود مونتاژ ناقص پایه های آی سی و میکروکنترلرها است. در مرحله ی کنترل کیفی و تست نهایی با لحیم کاری با هیتر اتصال پایه ها اصلاح می شوند.
 • از دیگر اشکالاتی که در مونتاژ آی سی بوجود می آید اتصال پایه ها بدلیل زیاد بودن قلع است. به دلیل نزدیک بودن پایه های آیسی در شرایطی که میزان قلع یکی از پایه ها زیاد شود پایه ها به یکدیگر متصل شده و باعث خطا در عملکرد و گاها سوختن قطعات برد می شود. در این حالت می توانید با لحیم کاری با هیتر  و مایع فلاکس این مشکل را برطرف کنید.

روش لحیم کاری با هیتر

 1.  سر نازل مورد نظرتان را انتخاب کرده و به دسته متصل کنید و با پیچ گوشتی پیچ های آن را محکم کنید.
 2. هیتر را به برق متصل کرده (برق 220 ولت) و دستگاه را روشن کنید.
 3. بعد از روشن کردن دستگاه، المنت حرارتی روشن خواهد شد و هیتر داغ می شود، در این حالت دمای مورد نظرتان را مشخص کنید.
 4. LED قرمز کنار ولوم “تنطیم حرارت” شروع به چشمک زدن می کند و نشان می دهد که هیتر در حال کار است. قبل از استفاده تا رسیدن هیتر به دمای مدنظرتان صبر کنید.
 5. دو ولوم برای کنترل دما روی دستگاه وجود دارد.  یکی برای هویه و دیگری نازل هوای گرم. ولوم ها را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید.
 6. لحیم کاری؛ هنگامی که تنظیمات لازم را انجام دادید با دقت نازل را در محل مورد نظرتان قرار دهید تا لحیم براق و ذوب شود. سپس قطعه را توسط انبرک یا پنس با دقت روی قسمت مورد نظر قرار دهید.
 7. دمونتاژ؛ ممکن است بخواهید از هیتر برای دمونتاژ یک قطعه استفاده کنید. در این حالت نازل هوای گرم را نزدیک محل اتصال قطعه به برد قرا داده و پس از ذوب قلع قطعه را به آرامی با پنس یا انبرک جدا کنید.
 8. هنگامی که کارتان با دستگاه به اتمام رسید، دستگاه را خاموش کرده و اجازه دهید تا دستگاه خنک شود. خنک شدن دستگاه چند دقیقه ای زمان میبرد.

نکته: بعد از اتمام کارتان بهتر است برد را بشویید تا مایع فلاکس باقی مانده روی برد پاک شود. زیرا که فلاکس در بلند مدت می تواند باعث زنگ زدگی برد شود.


خطاهای احتمالی هیتر

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدارجریان هوای گرم :

در لحیم کاری با هیتر اگر جریان هوای گرم نازل هیتر کم است، ممکن است اتصال نازل دچار مشکل شده باشد. با اتصال درست ورودی نازل جریان هوای گرم بیشتری را خواهید داشت.

خطای S-E

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدارمعمولا خطای S-E به معنای خطای سنسور است؛که  این خطای رایجی است. گاهی این خطا بعد از دستکاری صفحه نمایش رفع می شود و دمای درست دوباره نشان داده می شود. در مواقع دیگر نشان می دهد که سنسور دما اشکال دارد. در این صورت می توانید  اتصال هویه را جدا کرده و مجدد نصب کنید.

خطای H-E

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مداراین خطا به این معناست که اشکالی مربوط به درجه حرارت وجود دارد. ممکن است مشکلی در المنت دما وجود داشته باشد یا نازل به درستی متصل نشده باشد. سعی کنید اتصال ها را بررسی کنید تا اگر نیاز است دستگاه را خاموش-روشن کنید. اگر مشکل برطرف نشد آخرین راه حل تعویض المنت حرارتی داخل دستگاه است.

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدارطولانی نگه داشتن هویه در یک نقطه

در لحیم کاری با هیتر ؛ اگر هویه به مدت طولانی روی یک نقطه از PBC قرار گیرد، چسبی که لایه ی مسی رنگ را به لایه ی زیرین آن متصل می کند بیرون می ریزد. و لایه ی محافظ سبز رنگ روی برد آسیب می بیند. در این جالت بویی شبیه به سوختن وسایل برقی استشمام خواهید کرد.


شرکت مرصا، مونتاژ بردهای الکترونیکی

روش صحیح مونتاژ, مونتاژ dip در مشهد, مونتاژ SMD, مونتاژ مدارمرصا یکی از شرکت های با تجربه در ایران است  که در زمینه تولید و مونتاژ pcb  فعالیت دارد؛ مرصا  با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های مونتاژ توانسته است pcb  را در کیفیت بالا و قیمت مناسب به مشتریان خود ارائه دهد سفارش مونتاژ خود را به صورت انلاین ثبت کنید


در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.