مونتاژ قطعات الکترونیکی بصورت دستی

اولویت های مونتاژ قطعات الکترونیکی به صورت دستی

امروزه دستگاه های تمام اتومات مونتاژ مدارهای الکترونیکی این امکان را برای تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی فراهم کرده اند که محصولات خود را با حداقل خطا و در کمترین زمان ممکن و با کمترین میزان از هزینه تولید کنند. و تقریبا تمام تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی به توجیه داشتن مونتاژ اتومات به نسبت روش های سنتی و مونتاژ دستی پی برده اند.

چاپ و مونتاژ PCB, شرکت مونتاژ, کارگاه مونتاژ مدار, مونتاژ SMD, مونتاژ اس ام دی, مونتاژ برد الکترونیکی

با این حال گاهی مونتاژ قطعات الکترونیکی به صورت دستی نسبت به مونتاژ اتومات مزیت پیدا می کند. به ویژه، هنگام نمونه سازی ایده های جدید و در زمانی که تولیدات هنوز به تولید انبوه نرسیده و محصولات هنوز در مرحله ی سنجش بازار هستند مونتاژ قطعات الکترونیکی به صورت دستی توجیه پیدا می کند. در ادامه به بیان اولویت های مونتاژ دستی بردهای الکترونیکی پرداخته می شود.


# مونتاژ قطعات الکترونیکی بصورت دستی در حالتی که تعداد بردها کم باشد.

چاپ و مونتاژ PCB, شرکت مونتاژ, کارگاه مونتاژ مدار, مونتاژ SMD, مونتاژ اس ام دی, مونتاژ برد الکترونیکی

یکی از عوامل اصلی؛ که نحوه ی مونتاژ قطعات الکترونیکی را مشخص می کند تعداد بردهاست.زمانی که تعداد تولید یک نمونه از بردهای شما  به بیش از پنجاه برد برسد مونتاژ اتومات آن توجیه پیدا می کند. اما در زمانی که تعداد تولیدات شما برای یک نمونه برد کمتر از این تعداد باشد بهتر است به سراغ مونتاژ دستی بروید.

همچنین ممکن است علت کم بودن تعداد سفارشات؛ متنوع بودن بردهای تولیدی باشد. در این صورت هم مونتاژ قطعات الکترونیکی بصورت دستی؛ هم از لحاظ زمان و هم هزینه توجیه بیشتری خواهد داشت. زیرا که برای مونتاژ اتومات، نیازمند زمان اولیه ای برای تنظیمات دستگاه هستید که هزینه به آن تعلق می گیرد. هرچه تنوع بردهای شما بیشتر باشد و تعداد تولیدات کمتر؛ مونتاز شامل هزینه و زمان تنظیم جداگانه برای  هر برد خواهد بود که توجیه پذیری کار را کم می کند.


# مونتاژ pcb بصورت دستی در زمانی که در انتخاب قطعات محدودیت دارید.

چاپ و مونتاژ PCB, شرکت مونتاژ, کارگاه مونتاژ مدار, مونتاژ SMD, مونتاژ اس ام دی, مونتاژ برد الکترونیکیعامل دیگری که در تصمیم گیری نوع مونتاژ قطعات الکترونیکی بصورت دستی اهمیت پیدا می کند، محدودیت قطعات است. مثلا زمانی که برد شما دارای قطعاتی است که از حساسیت بیشتری نسبت به دما برخوردارند در این حالت ممکن است در هنگام  مونتاژ اتومات و بدون تنظیم دقیق دستگاه در برابر دمای بالا؛ قطعه دچار مشکل شده و قابلیت خود را از دست دهد. به همین دلیل برای محصولات اینچنینی با تعداد کم بهترین کار استفاده از یک مونتاژکار ماهر است.

همچنین گاهی تامین کنندگان قطعه؛ قطعات را به صورت فله و با بسته بندی های نامناسب مونتاژ اتومات ارسال می کنند. که این مورد عملا استفاده از دستگاه مونتاژ اتومات را غیر ممکن می سازد و بهتر است برای مونتاژ به سراغ شرکت هایی بروید که مونتاژ دستی انجام می دهند.


# مونتاژ دستی بمنظور رفع مشکلات ناشی از مونتاژ با دستگاه

چاپ و مونتاژ PCB, شرکت مونتاژ, کارگاه مونتاژ مدار, مونتاژ SMD, مونتاژ اس ام دی, مونتاژ برد الکترونیکی

اگرچه احتمال بروز خطا در مونتاژ دستی بالاتر از مونتاژ اتومات است و این یکی از دلایلی است که افراد از مونتاژ اتومات برای تولیدات حجم  بالا استفاده می کنند. اما پس از اتمام کار مونتاژ با دستگاه بردها به واحد کنترل کیفی ارجاع داده می شوند تا در تیم فنی با بررسی کامل بردهای مونتاژ شده خطاهای احتمالی ناشی از مونتاز اتومات را بصورت دستی و با شارژ قلع برطرف می کنند.


مونتاژ قطعات الکترونیکی بصورت دستی و اتومات در شرکت مرصا

چاپ و مونتاژ PCB, شرکت مونتاژ, کارگاه مونتاژ مدار, مونتاژ SMD, مونتاژ اس ام دی, مونتاژ برد الکترونیکی

شرکت مرصا با دارا بودن سابقه ی چندین ساله در حوزه ی برق و الکترونیک و با دارا بودن جدیدترین تجهیزات مربوط به حوزه ی مونتاژ انواع بردهای الکترونیکی در راستای جلب هرچه بیشتر رضایت مشتریان خود اقدام کرده است. در این راستا خط مونتاژ مرصا با توانایی مونتاژ ماهانه صدها هزار برد امروزه توانایی ارائه خدمات به بزرگترین شرکت ها و تولیدکنندگان محصولات حوزه ی برق والکترونیک را دارا می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

چاپ و مونتاژ PCB, شرکت مونتاژ, کارگاه مونتاژ مدار, مونتاژ SMD, مونتاژ اس ام دی, مونتاژ برد الکترونیکی


 

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.