نکاتی برای طراحی برد الکترونیکی

مراحل آموزش طراحی برد الکترونیکی

پیشرفت تکنولوژی منجر به افزایش تعداد علاقه‌مندان به آموزش طراحی برد الکترونیکی شده است. افرادی بسیاری سعی در یادگیری این رشته و موضوعات مختلف آن دارند. البته برای تبدیل شدن به یک متخصص مسلما زمان زیادی لازم است اما اگر شما هم جز آن دسته از افراد علاقه مند به این حوزه هستید؛ می‌توانید با مطالعه‌ی این مقاله مقدماتی برای آموزش این حوزه بدست آورید.

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی برد


#مرحله اول: بررسی اصول اولیه طراحی برد الکترونیکی

آشنایی با قوانین اولیه

اولین قدم برای یادگیری؛ درک مفاهیم اولیه الکترونیک است. شما باید با سه مفهوم اصلی الکترونیک شامل جریان مقاومت و ولتاژ آشنا شوید این سه مفهوم پایه و اساس یکی از اصلی ترین و اولین قوانین الکترونیک با نام “قانون اهم” هستند. که در این قانون به بیان ارتباط بین جریان، مقاومت و ولتاژ می پردازد. این قانون بیان می‌کند که نسبت اختلاف پتانسیل (یا افت ولتاژ) بین دو سر یک جسم (مقاومت) به جریان عبورکننده از آن به شرطی که دما ثابت بماند، مقدار ثابتی است:

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی برد

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی برد

که در آن V ولتاژ و I جریان است. این معادله منجر به یک ثابت نسبی R می‌شود که مقاومت الکتریکی آن جسم (ماده) نامیده می‌شود. هر یک از این پارامترها دارای یک واحد اندازه‎‌گیری به شرح زیر می‌باشند؛

  • واحد اندازه‌گیری جریان آمپر یا A است
  • واحد اندازه‌گیری ولتاژ ولت یا V است
  • واحد اندازه‌گیری مقاومت اهم یا Ω است

طراحی شماتیک برد

پس از آشنایی با مسائل تئوری حالا باید مدار اولیه یا شماتیک مدار را طراحی کنید. شماتیک به شما میگوید که

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی برد

چگونه اجزا را در یک مدار به یکدیگر متصل کنید. اگر به دنبال یک مدار ساده برای استارت کار می‌گردید انواع شماتیک مدارهای مختلف در اینترنت وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت شماتیک مدارهای مختلف را حتی بدون دانستن تئوری آن بسازید. البته در نظر داشته باشید که باید اصول عملی ساخت مدار را بدانید.

شناخت قطعات

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی بردلازم نیست وقت زیادی را صرف خواندن کتاب‌های چند هزارصفحه ای آشنایی با قطعات الکترونیکی بکنید. فقط کافی است کمی در این مورد جستجو در اینترنت داشته باشید.شما میتوانید با مطالعه مقالات سایت‌های مختلف درباره قطعات الکترونیکی اطلاعات کافی را کسب کنید. باید بتوانید به سوالات زیر درباره‌ی قطعات پاسخ دهید؛

  • مقاومت چیست؟
  • خازن چگونه کار می‌کند؟
  • ترانزیستور چگونه کار می‌کند؟
  • دیود چیست؟
  • Inductor چیست؟

#مرحله دوم : ساخت مدار

تصور کنید که قصد سخنرانی در یک جمع را دارید آیا خواندن چند مقاله و کتاب در مورد نحوه سخنرانی می‌تواند شما را به مهارت لازم برای یک ارائه‌ی حرفه‌ای برساند؟ مسلما تنها مطالعه نمی‌تواند شما را به تسلط کافی برای یک ارائه‌ی مناسب برساند. تمرین کردن و سخنرانی در جمع‌های کوچکتر راه‌حلی است که بسیاری از محققان این حوزه پیشنهاد کرده‌اند.

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی برد

در الکترونیک هم پیشنهاد ما همین است. دست به کار شوید. برای شروع حتی می‌توانیداز کیت‌های آماده استفاده کنید. با یک جستجوی ساده در بازار یا اینترنت می‌توانید کیت‌های آماده‌ای را بیابید که فقط کافی است قطعاتش را برطبق نقشه یا راهنمای آن مونتاژ کنید و برد شما آماده است. البته فراموش نکنید که در نهایت شما باید بتنوانید برد خودتان را بسازید. اگر  به مهارت کافی برای طراحی شماتیک رسیده اید می‌توانید برای ساخت مدار از بـِرِد بورد و یا برد هزار سوراخ استفاده کنید.


‎#مرحله سوم : شناخت میکروکنترلر

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی بردپس از طراحی برد الکترونیکی ساده و کسب تجربه کافی در این زمینه وقت آن رسیده که در مورد میکروکنترها هم اطلاعات کسب کنید. میکنترلرها یکی از مفیدترین ابزارهای الکترونیکی در طراحی برد ها هستند. شما میتوانید عمق اطلاعاتی که در این حوزه باید کسب کنید را انتخاب کنید. شاید کسب اطلاع درخصوص اصول اولیه میکروکنترلرها برای شما کافی باشد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شروع به کار با میکروکنترلرها برد آردینیو است. که با استفاده از آن می توانید برد خود را دارای قدرت تصمصم گیری کنید.


#مرحله چهارم: ادامه‌ی طراحی برد با یک پروژه جذاب‌تر

حالا که شما اولین پروژه خود را با موفقیت به انجام رساندید؛ بهتر است مهارت خود را افزایش دهید. برای     پیشرفت باید سعی کنید تا اطلاعات بیشتری در حوزه‌ی طراحی برد الکترونیکی به دست آورید تا در پروژه‌های بعدی از آن استفاده کنید.

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی برد

برای پیشرفت در حوزه‌ی طراحی برد بهتر است شروع به ساخت محصولی کنید که به آن نیاز دارید این باعث می‌شود تا با انگیزه‌ی بیشتری برای طراحی برد اقدام کنید. پروژه‌ای را انتخاب کنید که در آن با چالش بیشتری مواجه  شوید. از ورود به چالش‌های جدید ترسی نداشته باشید. این چالش‌ها  برای شما مفید خواهند بود و دانش شما را در این زمینه افزایش خواهد داد. البته شما مجبور می‌شوید برای یادگیری مطالعه خود را افزایش دهید.


برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله (طراحی شماتیک مدارهای الکترونیکی) را مطالعه کنید.


خدمات طراحی برد مرصا :

اگر شما علاقه یا وقت کافی برای انجام پروژه‌ی طراحی برد الکترونیکی خود را ندارید نگران عملی کردن ایده‌های خود نباشید. شرکت‌های حرفه‌ای بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند.

شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی, نرم‌افزار طراحی بردشرکت مرصا یکی از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی طراحی و تولید بردهای الکترونیکی است که با کمک طراحان حرفه‌ای خود توانسته؛ پروژه‌های زیادی در این حوزه انجام دهد و تجربه‌ی خوبی در این زمینه کسب کند. چنانچه تمایل به دریافت مشاوره در حوزه طراحی یا تولید انواع برد الکترونیکی دارید می توانید با همکاران واحد فنی ما در تماس باشید.


 

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.