طراحی متناسب مونتاژ برد الکترونیکی (اتومات)

,
برد pcb

استانداردهای طراحی مناسب مونتاژ برد الکترونیکی (DFA)

یکی از عوامل موثرد در افزایش یا کاهش میزان هزینه در چاپ و مونتاژ برد الکترونیکی نوع طراحی آن است. مرحله طراحی در پروسه ی تولید محصول، یکی از مهم ترین مراحل تصمیم گیری در خصوص هزینه های آتی است. حدود 70% تا 80% کل هزینه های تولید محصول را می توان در این مرحله پیش بینی کرد.

تصمیم گیری در خصوص نحوه و شرایط مونتاژ برد یکی از عواملی است که باید در ابتدایی ترین مراحل فرآیند تولید که همان مرحله طراحی است انجام شود. پیش بینی عواملی که می تواند سرعت فرآیند تولید را کند کرده و یا حتی متوقف سازد بسیار حائز اهمیت است. د ر ادامه به نکاتی که باید در مرحله طراحی مورد توجه قرار گیرد می پردازیم.

سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ برد


# انتخاب روش مونتاژ

سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ بردیکی از تصمیم گیری هایی که  در مرحله ی طراحی باید به آن دقت شود انتخاب روش مونتاژ برد الکترونیکی است. هزینه کلی مونتاژ عمدتا به، تعداد قطعات، تنوع قطعات و تیراژ تولید بستگی دارد. در گذشته، تولیدکنندگان بردهای الکترونیکی محصولات خود را به صورت دستی دستی مونتاژ می کردند.

اما پیشرفت تکنولوژی SMT امکان مونتاژ اتومات را برای این دسته از  تولیدات فراهم آورده است. تاجایی که حتی برای تعداد اندک و حتی نمونه سازی بردهای پیشرفته تر نیز مونتاژ اتومات با مزایایی همچون سرعت تولید، هزینه کمتر قطعات و تراکم بیشتر اجزا کاملا توجیه پیدا کرده است.


# اعمال استانداردهای موردنیاز مونتاژ اتومات در طراحی

سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ برد

پس از انتخاب روش مونتاژ برد الکترونیکی، طراحی برد الکترونیکی باید با توجه به کاملا مطابق استانداردهای همان روش مونتاژ انجام شود. هدف نهایی از رعایت استانداردهای مونتاژ اتومات در طراحی برد الکترونیکی شامل؛ کاهش هزینه های مونتاژ، بهبود کیفیت و  قابلیت اطمینان، کاهش تعداد و تنوع قطعات است. کاهش قطعات در طراحی برد الکترونیکی می تواند شامل حذف قطعات اضافه در هر کجای برد که ممکن باشد و یا ترکیب دو یا چند قسمت با هم با عملکرد مشابه باشد. بررسی و مطالعه مقالات مربوط به استانداردها و روش طراحی متناسب با مونتاژ اتومات (DFA) بردهای الکترونیکی، می توانند راهنمای خوبی در این زمینه باشد.

نمونه سوالاتی که شما باید در این روش از خود بپرسید شامل؛

سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ برد

  • آیا این قطعه به سایر قطعات وابسته است؟
  • آیا نحوه ی مونتاژ این قطعه با سایر قطعات متفاوت است؟
  • آیا این قطعه نیاز به تنظیم مجدد دارد؟نحوه ی تنظیم آن اختلالی برای سایر قطعات ایجاد نمی کند؟

علاوه بر این نکات، طبق دستورالعمل های مونتاژ اتومات، قطعات الکترونیکی باید با کیفیت بالا و دارای هندسه ی متناسب و توان حرارتی مناسب شرایط مونتاژ اتومات باشند. تا احتمال ایجاد مشکل در فرآیند مونتاژ را به حداقل برساند.


برای کسب اطلاع از استانداردهای مونتاژ SMD کلیک کنید .


# نکات و راهنمای طراحی برد الکترونیکی مناسب مونتاژ با دستگاه

  • در طراحی به دنبال قطعاتی باشید که با هم کار می کنند.سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ برد
  •  هر کجا که امکان دارد، تلاش کنید تعداد پیچ ​​های بدون مهره مورد استفاده برای اتصال قطعات را با استفاده از جایگزینی آنها با قطعاتی با ویژگی های هم ترازی و جایگیری خودکار مانند گوه ، پین ها و .. کاهش دهید. این می تواند به تسریع کار مونتاژ کمک کند. اگر پیچ ها را نمی توانید حذف کنید، اطمینان حاصل کنید که سر پیچ ها در تمام طراحی همتراز و یکسان است. از استفاده ی قطعات انعطاف پذیر، شکننده و یا ساینده، که مونتاژ سایر قطعات را دچار مشکل می کنند پرهیز کنید.
  • سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ برداطمینان حاصل کنید قطعاتی که انتخاب می کنید دارای شکل و شرایط دمایی متناسب با مونتاژ اتومات هستند
  • انتخاب قطعاتی که به راحتی قابلیت تنظیم شدن را داشته باشند منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. بهتر است برای اطمینان بیشتر درخصوص شرایط تنظیم این نوع قطعات با یک تکنیسین مونتاژ مشورت کنید. نحوه ی تنظیم این نوع قطعات ممکن است مانع مونتاژ قطعات مجاور خود شوند

# طراحی متناسب با مونتاژ برد الکترونیکی با دستگاه

طراحی با استفاده از روش های بیان شده، به طوری که تمامی قطعات به صورت عمودی روی برد قرار بگیرند، تعداد حرکات مونتاژ را تا جای امکان کاهش داده و هم جهت بودن قطعات به گونه ای باشد که نیاز به تغییر جهت هر قطعه و چرخش بازوهای دستگاه مونتاژ در طول فرآیند مونتاژ به حداقل برسد. می تواند در کنترل هزینه های تولید بسیار کارگشا باشد.سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ برد

در نظر داشته باشید که هزینه ی مونتاژ بعضی از قطعات خاص که کاملا انحصاری محصول شما هستند و از تریق قالبسازی یا چاپ سه بعدی و یا حتی ورقکاری فلزی ساخته می شوند نیز، باید در مرحله ی طراحی قابل محاسبه باشند. نرم افزارهای مدل سازی 3D به مهندسان طراح این اجازه را می دهد تا تمامی این نکات را قبل از ساخت برد الکترونیکی، آزمایش کنند. در غیر این صورت حتی کارآمدترین سیتم ها مکانیزه نیز نمی توانند جایگزین خوبی برای یک طراحی ضعیف باشند.


# شرکت مرصا ارائه دهنده ی خدمات مونتاژ اتومات

شرکت دانش بنیان مرصا ارائه دهنده ی کلیه خدمات مربوط به طراحی و تولید برد الکترونیکی می باشد. این شرکت شامل واحدهای:سفارش مونتاژ برد, شرکت مونتاژ برد, قیمت مونتاژ dip, قیمت مونتاژ smd, قیمت مونتاژ برد, مونتاژ اتومات, مونتاژ برد

می باشد. هدف مرصا کمک به تبدیل ایده های جوانان این مرز و بوم به محصولی کارا و با صرفه است. و در راستای رسیدن به این هدف بزرگ از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر د خصوص فعالیت های شرکت مرصا می توانید با وبگردی در سایت مرصا بیشتر با ما آشنا شوید.


جهت ثبت سفارش و استعلام قیمت مونتاژ برد الکترونیکی کلیک کنید.


 

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.