تست عملکرد مدار و پروگرام کردن میکروکنترلر

تست عملکرد برد مرصا

چگونگی تست عملکرد مدار و پروگرام کردن میکروکنترلر در تولید انبوه

یکی از بزرگترین دغدغه های تولیدکنندگان و مونتاژکاران بردهای الکترونیکی؛ تست عملکرد مدار و پروگرام کردن میکروکنترلر ها پس از مونتاژ بردهاست. محدودیت های هزینهای و ابعادی مدار امکان قرار دادن تعداد زیادی LED تست را از طراح می گیرد. تصور اینکه پس از اتمام پروسه ی مونتاژ اتومات هزار برد؛ حالا نوبت تست عملکرد و یا پروگرام کردن آن همه برد می رسد بسیار عذاب آور است.

پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

تیم فنی  شرکت مرصا با بررسی شرکت های بزرگ مونتاژ در دنیا و مشورت با افراد با تجربه ی این حوزه توانسته به یکی از بهترین و سریع ترین راه حل های جدید علمی در این زمینه دست یابد و آن استفاده از تخت میخ برای تست عملکرد مدار و پروگرام کردن میکروکنترلر است.پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

اگرچه تصور ابتدایی ما از این ابزار یک طراحی و چیدمان صنعتی پیچیده بود که تنها در دسترس شرکت های بزرگ این حوزه قرار داشت؛ اما بعد از تحقیقات فراوان به قابل دستیابی بودن این تکنولوژی رسیدیم. تیم بازرگانی مرصا قطعات اولیه مورد نیاز برای ساخت تخت میخ را وارد کرده و و بعد از ساخت چندین نمونه مدار مادر تست و پروگرمر میکرو توانستیم به یکی از راحت ترین تکنولوژی های کنترل کیفی بردهای الکترونیکی در تیراژ انبوه دست یابیم.


پایه فنری چیست؟

پایه های فنری مدتی است که در صنعت الکترونیک استفاده می شوند، پایه فنری با استفاده از یک پین سوزنی (مانند پروب) که در زیر آن یک فنر قرار دارد ساخته می شوند. این پین سر بسیار تیز و با قابلیت فنری شدن و ارتجاع دارد و براحتی با کمی فشار به pcb اتصال پیدا می کند. کاربرد اصلی این وسیله برای تست عملکرد و کنترل کیفی مدار در تیراژ بالا است.

پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

این تجهیز بوسیله ی یک برد مدار چاپی و پایه های فنری که روی آن مونتاژ شده و در زیر آن قرار می گیرد (که به آن برد تخت میخ می گویند) تکمیل می شوند.

سپس بردهایی که باید تست عملکرد و یا پروگرام کردن میکروی آنها انجام شود؛ روی پین های فنری قرار می گیرند.

پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

این دو برد با پیچ‌ یا ضامن بر روی هم محکم شده و پایه های فنری اتصال رسانایی میان دو برد را برقرار می کنند درست مثل اینکه تعداد زیادی کانکتور برای اتصال بین دو برد متصل شده باشد.

حالا تستر بردهای شما آماده است که به کمک آن هم می توانید تست عملکرد بردهایتان را انجام دهید و هم میکوهایتان را پروگرام کنید.


راه حل برطرف کردن مشکل پایه های فنری:

پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

جدای از اهمیت کیفیت و جنس میخ های مورد استفاده در تخت میخ؛ مشکل بزرگتری که کاربران در استفاده از این تجهیز دارند عدم ثبات هریک از این پایه ها بعد از اتصال به برد اصلی است.

این پایه ها بخاطر ارتفاع 3-4 سانتی پس از مونتاژ به برد مادر  کاملا صاف روی برد قرار نمی گیرند و با هم دیگر هم سو نخواهند بود. و نوک هر میخ نسبت به میخ کناری اندازه ی یکسانی نخواهند داشت.

این مشکل در PCB های کوچک که با محدودیت فضا روبرو هستیم نیازمند توجه بیشتری است. چرا که خطر آسیب زدن به سایر قطعات بدلیل ایجاد تماس‌های نادرست وجود دارد. صاف نگه داشتن پایه ها کاری مشکل است و حتی با صرف زمان نمی توانید به دقت مورد نظر خود برسید. راه حل پیشنهادی این مشکل طراحی یک نگه دارنده پلاستیکی بعنوان نگهدارنده ی پایه های فنری است.

پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

نهایتا همان طور که در شکل می بینید تخت میخ که برای تست عملکرد مدار و پروگرام کردن میکروکنترلر مورد استفاده قرار می گیرد؛ شامل قسمت های زیر است:

  1. یک برد مادر که پایه های فنری روی آن مونتاژ می شوند
  2. یک قطعه پلاستیکی برای نگه داشتن پایه ها در راستای عمودی
  3. فضایی برای ثابت نگه داشتن برد مادر
  4. یک نگهدارنده بردهای تست و محل قرار گیری آنها
  5. کلمپ دستی برای ثابت نگه داشتن برد تست روی پایه های فنری

پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکیمراحل ساخت تخت میخ

  • ابتدا پین ها را در قطعه پلاستیکی نگه دارنده فرو کنید.
  • انتهای پین ها را بر روی PCB مادر (که با توجه به برد مورد نیاز شما طراحی شده) لحیم کنید.
  • سایر قطعات نگهدارنده را بهم مونتاژ کرده و سپس کلمپ دستی را به آنها متصل کنید.

پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

پروگرام کردن میکروکنترلر

 یکی دیگر از کاربردهای تخت میخ پروگرام کردن میکروه است. در زمانی که تعداد زیادی میکرو دارید و می خواهید آنها را پروگرام کنید با استفاده از کلمپ دستی به سادگی می توانید میکروها را پروگرام و برنامه‌نویسی کرده و از بردها تست عملکرد بگیرید. 


تنوع پایه های فنریپروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

پایه های فنری با اشکال متفاوت وجود دارد که هر کدام برای کاربرد خاصی استفاده می شود. مثلا برای اتصال تغذیه به مدار؛ به پایه هایی با قابلیت جریان دهی بالاتر نیاز است در حالیکه برای ارسال دیتا و تست ارتباط سریال نوع پایه های مورد استفاده متفاوت است.


شرکت مرصا؛ تامین کننده ی مدار تست عملکرد مدار و پروگرام کردن میکروکنترلر

پس از بررسی های فراوان تیم فنی مرصا؛ و ضرورت تهیه این تجهیز برای تست عملکرد مدار و پروگرام کردن میکروکنترلر بخصوص برای تیراژ بالای سفارشات مشتریان این شرکت، اقدام به تامین پایه های فنری به منظور ساخت این تجهیز برای مشتریان خود نموده است.پروگرام کردن میکرو, تست عملکرد مدار, شرکت مونتاژ, مونتاژ SMD, مونتاژ برد الکترونیکی

مرصا با هدف کسب هرچه بیشتر رضایت مشتریان خود اقدام به تولید صنعتی مدارهای تست عملکرد و پروگرامر میکروکنترلر کرده است تا به زودی تمام بردهای تولید شده ی این شرکت به صورت پروگرام شده و تست شده به مشتریان عزیزمان تحویل گردد. جهت کسب اطلاع بیشتر با واحد تولید مرصا تماس بگیرید.

 


در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.