پروژه‌های الکترونیکی ساده و روش ساخت آن

آموزش ساخت پروژه‌های الکترونیکی ساده

این مقاله مربوط به یک ایده جالب است که می‌توانید به کمک آن پروژه‌های الکترونیکی ساده را به تنهایی انجام دهید. این پروژه مربوط به اعلام زمان آب‌دهی گیاهان آپارتمانی است. ایده‌ی این پروژه از مصاحبه مدیر و موسس شرکت آردوینو شکل گرفت. در این مصاحبه از پروژه‌ای صحبت شد که از یک برد آردوینو برای بررسی زمان آبدهی گیاهان استفاده می‌شود. در آن سیستم زمان آب‌دهی هرگلدان از طریق پیامی در توییتر اعلام می‌شد. این ایده می‌تواند با کمی تغییر تبدیل به یک پروژه ساده برای علاقه‌مندان حوزه الکترونیک شود.

با اعمال تغییرات جزیی در پروژه و تغییر روش اطلاع رسانی این پروژه به سادگی قابل ساخت می‌شود. روش اطلاع رسانی در سیستم جدید با استفاده از LED و با روشن-خاموش شدن چراغ اجرا می‌شود.

پروژه الکترونیکی ساده, شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی


مراحل طراحی و ساخت یکی از پروژه‌های الکترونیکی ساده مرصا؛

# طراحی شماتیک اولیه مدار

پروژه الکترونیکی ساده, شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکیاولین قدم در طراحی این پروژه طراحی شماتیک اولیه مدار است. منبع تامین ولتاژ اولیه مدار خاک گدان است و با استفاده از یک پروب که در خاک گلدان قرار می گیرد این ولتاژ تامین خواهد شد. خروجی ولتاژ روی LEDها نمایش داده می‌شوند. که هرگاه زمان آب‌دهی گیاه  فرا برسد با روشن و خاموش شدن LED هشدا داده می‌شود.


 ساخت پروژه‌های الکترونیکی از ایده های شما !


# اصلاح شماتیک و ساخت مدار

پروژه الکترونیکی ساده, شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکیبرای بستن این مدار می‌توانید از یک برد هزار سوراخ استفاده کنید. باتوجه  به مقاومت بالای خاک در زمان خشک شدن آن، نیازمند مقاومت دیگری با مقدار بیشتری هستیم که این می‌تواند منجر به کاهش جریان مورد نیاز برای روشن کردن led شود که این کار را کمی سخت‌تر خواهد کرد. در این مرحله می توان با کمک دو ترانزیستور BC546 جریان موردنیاز برای روشن کردن LED را بدست آورد.

پس از اضافه کردن ترانزیستورها و با یک محاسبه‌ی ساده به این نتیجه می‌رسید که باید با کمک باتری کمی ولتاژ را تقویت کنید. برای تقویت ولتاز می توانید از چهار باتری 1.5 ولتی یا استفاده کنید. در نهایت شماتیک نهایی برد به این صورت در می‌آید.

پروژه الکترونیکی ساده, شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی

حالا نمونه اولیه‌ی پروژه‌ی شما حاضر شده است و می‌توانید آن را تست کنید. کافی است پروپی که طراحی کرده اید را در خاک یکی از گیاهان آپارتمانی فرو کنید. در صورت خشک بودن خاک حتما چراغ led برد شما روشن خواهد شد.


برای دریافت اطلاعات درخصوص  مراحل انجام پروژه الکترونیکی کلیک کنید.


خدمات طراحی پروژه‌های الکترونیکی سادهپروژه الکترونیکی ساده, شرکت طراحی مدار, طراحی PCB, طراحی برد الکترونیکی

آیا شما هم در ذهن خود ایده‌های الکترونیکی فراوانی دارید و نمی‌دانید چگونه این ایده‌ها را عملی کنید؟

پیشنهاد می‌کنم برای طراحی پروژه‌های ساده و  پیچیده در ذهن خود با همکاران واحد فنی ما تماس بگیرید. تیم مرصا با کمال میل برای راهنمایی شما در زمینه‌ی طراحی و تولید این ایده‌ها پیش قدم خواهد شد.

با ما تماس بگیرید…


در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.