آشنایی با انواع برد الکترونیکی

آشنایی با انواع برد الکترونیکی؛ کدام نوع فیبر مناسب کار شماست؟

شما می‌توانید با یک نگاه به اطراف، انواع برد الکترونیکی را در اکثر تجهیزات پیرامون خود بیابید. این تجهیزات منجر به افزایش آسایش و تسهیل زندگی روزمره‌ی ما شده‌اند. گسترش روزافزون این تجهیزات منجر به استقبال تولیدکنندگان صنایع مختلف از این نوع محصولات شده است. اگر شما هم قصد ورود به این عرصه را دارید؛ بهتر است اطلاعات کافی درمورد انواع برد الکترونیکی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم شما را مختصری با انواع برد الکترونیکی و کاربرد هر یک آشنا کنیم.

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی


انواع برد الکترونیکی

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی

هر برد الکترونیکی شامل یک برد خام (فیبر مدارچاپی یا pcb) است که قطعات بر روی آن مونتاژ شده‌اند. برد خام در اصطلاح فیبر مدارچاپی یا pcb نامیده می‌شود. هر برد الکترونیکی به دلیل ویژگی‌هایی که دارد دارای انواع مختلفی می‌باشد. تـِرک‌‌های مسی روی هر برد قطعات را بهم دیگر متصل می‌کنند. این تـِرک‌ها یکی از عواملی هستند که می‌تونند طراحی هر مدار را متفاوت کند. اما آنچه که ما به عنوان تفاوت به دنبال آن هستیم؛ تفاوت در نوع pcb است. در ادامه به بیان انواع pcb می پردازیم.


#دسته‌بندی انواع برد الکترونیکی بر مبنای تعداد لایه؛

  • PCB تک لایه (یکرو)

pcb تک لایه یا یکرو نسبت به سایر مدل‌ها ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. pcbهای یکرو تنها از یک لایه مسی ساخته شده‌اند.

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی

در یک فیبر مدارچاپی یک‌رو تمام قطعات در یک طرف برد مونتاژ می‌شوند. این نوع برد برای تولید وسایل الکترونیکی ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر هزینه؛ این نوع pcb کمترین قیمت را دربین سایر انواع دارد. بردهای یک‌رو با جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند مثل برد استخوانی، آلومینیومی، فایبرگلاس، CEM و…


  • Pcb دولایه (دورو)

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی

در این نوع pcb لایه مسی در هر دو طرف برد قرار دارد درنتیجه امکان مونتاژ قطعات در هر دو طرف برد فراهم است. بردهای دولایه به‌دلیل ویژگی‌هایی که دارند در بیشتر لوازم الکترونیکی پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این موع فیبر مدارچاپی امکان ارتباط دو طرف برد از طریق سوراخ‌های متالیزه فراهم می‌شود. در نتیجه این بردها فضای بیشتری برای چیدمان قطعات  ایجاد می‌کند.


  • Pcb چندلایه

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی

این نوع pcb از چند لایه رسانا تشکیل شده که تمامی لایه‌ها از طریق سوراخ‌هایی که روی برد وجود دارند به یکدیگر متصل شده اند. قطعات smd و dip می‌توانند در هر لایه از برد وجود داشته باشند. این نوع بردها نسبت به سایر انواع برد الکترونیکی از هزینه‌ی بالاتری برخوردارند. از مهمترین مزایای این نوع امکان کوچک کردن سایز برد تا اندازه دلخواه است که منجر به اشغال کمترین فضای ممکن می‌کند. معمولا بدلیل پیچیدگی زیاد این نوع برد الکترونیکی کاربری آنها تنها در لوازم پیشرفته‌تر می‌باشد.


برای کسب اطلاع از عوامل تعیین کننده‌ی قیمت یک برد الکترونیکی کلیک کنید.


#دسته‌بندی انواع برد الکترونیکی بر مبنای جنس فیبر؛

  • Pcb سخت

بردهای الکترونیکی فقط از نظر تعداد لایه باتولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکییکدیگر تفاوت ندارند بلکه از نظر جنس نیز با هم فرق می‌کنند. pcbهای سخت بدلیل غیر قابل انعطاف بودنشان دارای استحکام بیشتری دارند و در محصولات با ارتعاش بالا پرکاربرد هستند.

این نوع از بردهای الکترونیکی دارای جنس‌های مختلفی همچون فایبر گلاس(FR4)، استخوانی، نیم فایبر(CEM)، و بردهای فلزی همچون آلومینیومی هستند.


  • Pcb فلکسیبل

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی

بردهای Flexible یا انعطاف‌پذیر از ترکیب فایبرگلاس و سیم‌های مدور تشکیل شده‌اند. این نوع بردها با استفاده ار فناوری فوتولیتوگرافی تولید می‌شوند. در مواردی که نیاز است بردها در فضای کوچک و با ارتفاع‌های مختلف در یک مکان نصب شوند بردهای فلکسیبل با انعطاف بالا به راحتی قابلیت تغییر شکل را دارا می‌باشند. pcbهای فلکس از یک لایه عایق پلیمر ساخته می‌شوند و تنها قطعات smd روی آن‌ها نصب می‌شوند. مهم‌ترین مزیت این بردها وزن کم و انعطاف‌پذیری آن آنهاست که می‌توانید به راحتی در تمام تجهیزات الکترونیکی استفاده کنید و همچنین بزرگترین  عیب آنها قیمت بالای تولید آنهاست .


  • Pcb سخت_فلکسیبل

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی

این نوع بردها شامل هر دو نوع سخت و انعطاف‌پذیر هستند که به صورت دولایه یا چندلایه به یکدگیر متصل می‌شوند. این نوع بردها بدلیل فضای کمی که اشغال می‌کنند بیشتر در تجهیزات نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه پروسه‌ی تولید این مدل از بردها بسیار پیچیده است اما از نظر کاربردی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.


عوامل زیر را در انتخاب نوع pcb مدنظر قرار دهید؛

هنگام سفارش pcb عوامل متعددی را باید مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از این عوامل باید قبل از طراحی بررسی شود در ادامه و به‌طور مختصر بعضی از عوامل تاثیرگذار در تولید یک برد الکترونیک را بیان می‌کنیم.

برای طراحی برد از چه نرم‌افزاری استفاده شود که مورد تایید تولیدکننده باشد؟
استانداردهای تولیدکننده چه تاثیری بر طراحی شما می‌گذارد؟
چه میزان استحکامی برای برد لازم است؟
هزینه‌ی تولید انواع بردها را با بودجه‌ی مدنظرتان بسنجید.
برای تولید برد الکترونیکی چه تجهیزاتی لازم است؟
تمام جزییات کار را مدنظر قرار دهید.
تمام این عوامل را دوباره بررسی کنید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد.

برای دریافت اطلاعات از شرایط و هزینه‌های خدمات شرکت مرصا کلیک کنید.


مرصا ارائه‌دهنده خدمات تولید انواع برد الکترونیکی

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, سفارش مدارچاپی, قیمت pcb, قیمت برد الکترونیکی

همکاران ما در واحد تولید مرصا می‌توانند با ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان، شما را در انتخاب نوع و مدل برد الکترونیکی مدنظرتان راهنمایی کنند. ما با توجه به نیاز شما سفارش تولید انواع برد الکترونیکی و مونتاژ آن را برعهده می‌گیریم و صفر تا صد پروژه شما را انجام می‌دهیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه‌های تولید انواع برد الکترونیکی و شرایط مونتاژ قطعات با همکاران واحد فنی مرصا تماس بگیرید.


 

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.