آموزش ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین

ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین

در هنگام رانندگی نباید از تلفن همراه استفاده کنید؛ اما پیشرفت غیرقابل انکار این دستگاه، زندگی را بدون داشتنش سخت کرده است. فرض کنید می خواهید به مقصد خود برسید و آدرس را فراموش کرده اید و نیاز دارید از مسیریابی آنلاین برای ادامه راه کمک بگیرید یا موزیک دلخواهتان را با موبایل گوش دهید؛ ناگهان با هشدار کمبود شارژ مواجه می شوید.

در این لحظه حتما با خود می گویید کاش موقع رانندگی هم به سرعت بتوانیم موبایل خود را شارژ کنیم. باید گفت در ماشین، مدارهایی برای شارژ گوشی طراحی شده اند. تنها کافیست بهترین برد مدار چاپی را برای ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین را از قروشگاه های معتبری دریافت کنید.

اصول کلی در ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین و موتور

Array

به صورت استاندارد، ولتاژ باتری همه ماشین ها و موتور سیکلت ها 12 ولت و ولتاژ شارژ باتری موبایل ها 5 ولت می باشد. برای تبدیل ولتاژ 12 ولت یا بیشتر به ولتاژ 5 ولت باید از مدارات مبتنی بر رگولاتور استفاده کرد. در ادامه 2 مورد از این مدارها را بررسی می کنیم. لازم به ذکر است این مدارها قابل استفاده در کامیون، اتوبوس و سایر وسایل نقلیه ی سنگین با باتری 24 ولتی نیز می باشند.

 1. ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین با رگولاتور 7805
 2. ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین با ماژول رگولاتور dc به dc کاهنده

1. ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین با رگولاتور 7805

یکی از تراشه هایی که می توان در ساخت شارژر موبایل از آن استفاده کنیم، رگولاتور LM7805 می باشد. این آی سی یک رگولاتور با ورودی ولتاژ 7 تا 25 ولت و خروجی 5 ولت و 1 آمپر dc است.

قطعات مورد نیاز برای ساخت شارژر با باتری خودرو از طریق رگولاتور 7805

قطعات مورد نیاز برای تکمی لکار عبارت اند از:

 1. آی سی 7805
 2. فیش مادگی از نوع USB نوع A
 3. یک خازن 0.33 میکروفاراد 16 ولت
 4. یک خازن 0.1 میکروفاراد 10 ولت
 5. کلید برای قطع و وصل مدار
 6. سیم به متراژ کافی

نحوه بستن و تکمیل مدار

برای ساخت شارژر با استفاده از این آی سی کافی است طبق شماتیک زیر، اقدام به اتصال قطعات به هم کنید.

Array

2. ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین با ماژول رگولاتور dc به dc کاهنده

Array

استفاده از این مدار بسیار ساده است. چون ماژول رگولاتور dc به dc کاهنده ولتاژ با ورودی 26 تا 6 ولت و 2 خروجی USB در بازار موجود می باشد و برای استفاده از آن به قطعه ی دیگری نیاز ندارید. تنها کافی است یک عدد از این ماژول تهیه کرده و با 2 تکه سیم با قطر و طول مناسب، به باتری ماشین یا موتورسیکلت خود متصل کنیم.

نکات ایمنی در استفاده از باتری ماشین و موتورسیکلت برای شارژر موبایل

 • هرگز موقع خاموش بودن وسیله نقلیه، گوشی خود را با آن شارژ نکنید. چون ممکن است باتری شما ضعیف باشد و با شارژ موبایل، باتری خودرو تخلیه شده و برای استارت و روشن کردن مجدد با مشکل مواجه شوید.
 • وقتی می خواهید استارت بزنید، موبایل را از شارژر جدا کنید. استارت زدن موجب تغییر ولتاژ باتری وسیله نقلیه شده و ممکن است این تغییر ولتاژ به باتری موبایل شما صدمه بزند.
 • همیشه سعی کنید از کابل USB اصلی و اورجینال کارخانه سازنده موبایل خود استفاده کنید. کابل های فرعی و با قیمت ارزان، کیفیتی پایین دارند که باعث تغییر جریان شارژ و در نتیجه آسیب به تلفن همراه شما می شوند.

کلام آخر

برای ساخت شارژر موبایل با باتری ماشین مدارهای مختلفی طراحی شده است. همه ی این مدارها برای موتور سیکلت و خودروهای سنگین هم قابل استفاده هستند که با آی سی های رگولاتور طراحی شده اند. بهترین مدارها با استفاده از رگولاتور 7805 و مبدل dc به dc کاهنده برای شارژ کردن مناسب هستند که می توانید از مرصا الکترونیک تهیه کنید.

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.