آشنایی با دستگاه چاپ برد الکترونیکی

,
خط تولید PCB

طراحی یک برد مدار چاپی (pcb) به صورت دستی و یا با دستگاه چاپ برد الکترونیکی انجام می شود. در مونتاژ pcb به صورت دستی باید کار را به کارشناس حرفه ای سپرد که تمامی استانداردهای سازمان IPC را رعایت کند. بنابراین در مواردی که شخص حرفه ای در سیستم نباشد، کار کمی مشکل می شود. برای مونتاژ ماشینی نیاز به دستگاه است، به همین خاطر بیشتر شرکت ها این فرآیند را برون سپاری می کنند. در این مقاله با انواع دستگاه چاپ برد الکترونیکی و ماشین آلات pcb و مونتاژ آشنا خواهید شد.

دستگاه چاپ برد الکترونیکی دقیق و به روز

چاپ PCB و مونتاژ برد, قیمت دستگاه چاپ PCB, قیمت دستگاه مونتاژ smd

سایت‌های تولید ما مجهز به تجهیزات متالیزه جهت تولید برد های دورو است، دقیق ترین دستگاه های CNC برای برش و سوراخ کاری دقیق برد ها، ماشین آلات مونتاژ pick & plcae و وان های قلع مدرن می باشد. مرحله چاپ PCB حساس ترین بخش کار است، چرا که در صورت خرابی، زمانی متوجه خواهید شد که تمام برد را مونتاژ و تست کنید، هزینه خرابی ناشی از برد مدار چاپی چندین برابر هزینه خود آن است.  واحد کنترل کیفی مرصا در انتهای هر مرحله اقدام به بازدید و بررسی برد ها می کند تا با خیالی آسوده از تولید  اطمینان حاصل شود.

لیست قیمت انواع دستگاه چاپ برد الکترونیکی

دستگاه های چاپ PCB متالیزه دورو (در سال 1397) از 600 میلیون تومان شروع می شود. البته خط تولید کوچک کارگاهی برای چاپ یک رو را می توان با نصف این مبلغ نیز راه اندازی کرد، اما اگر محصولات تولیدی شما حساسیت و دقت بالایی داد توصیه میکنیم یا هزینه اولیه بالا داشته باشید و ماشین آلات مناسب خریداری کنید و یا با سفارش برد مدار چاپی به شرکت های دیگر این بخش از تولید خود را برون سپاری کنید.

هزینه های تجهیزات کارگاه چاپ pcb :

قیمت دلاری

دستگاه چاپ فیلم نگاتیو 2500$
دستگاه آبکاری اتومات 10/000$
دستگاه v-cut  چند تیغه 18/500$
دستگاه cnc با تعویض اتومات اسپیندل 60/000$
لامیناتور هوای گرم چاپ لایه محافظ 8000$
وان قلع 100 کیلو وات القایی 5000$
پرینتر حرارتی  تک رنگ 1*1 11/000$
تجهیزات راه اندازی اتاق زرد clean room 30/000$
تجهیزات اندازه گیری و آزمایشگاهی 20/000$

ماشین آلات مونتاژ و لحیم‌کاری با سرعت بالا

چاپ PCB و مونتاژ برد, قیمت دستگاه چاپ PCB, قیمت دستگاه مونتاژ smd

خطوط سرعت بالا مونتاژ شامل دستگاه های مونتاژ متداول در صنعت همچون خطوط سامسونگ، Neoden4، SMD404،  و ماشین آلات Puhui می باشد. سرعت قطعه گذاری از 50 هزار قطعه در ساعت تا چند صد هزار قطعه در ساعت و تولید از تعداد 10 هزار برد در هفته نشانگر سرعت تولید این ماشین آلات است. با استفاده از این دستگاه قطعاتی با اندازه فوت پرینت از سایز 0603 و پکیج های مختلف را می‌توان تا ارتفاع 5 میلیمتر مونتاژ کرد.

لیست دستگاه های مونتاژ شامل موارد زیر است:

  • چاپ PCB و مونتاژ برد, قیمت دستگاه چاپ PCB, قیمت دستگاه مونتاژ smdدستگاه مونتاژ اتومات SMD
  • دستگاه نیمه اتومات چاپ استنسیل با قابلیت تولید استسیل جنس استیل
  • دستگاه OVEN دارای کنترل دمای چند مرحله ای شرکت Puhui
  • لحیم‌کاریDIP در وان قلع و دستگاه کف چین اتومات
  • تست الکتریکال سفارشی
  • تست عملکرد و تست گرم Nail Bed
  • چاپ برد با متالیزه روکش طلا- نیکل یا هات ایر قلع و سرب

مقایسه خرید قیمت دستگاه های چاپ pcb و برون سپاری آن

آیا خرید دستگاه چاپ برد الکترونیکی به صرفه است؟ بدون شک جواب ما برای اکثر مشتریانمان برون سپاری است. طراحی این ماشین آلات به گونه ای است که هزاران متر مربع برد مدار چاپی در سال می توان تولید کرد، ده ها هزار برد را در ماه می توان مونتاژ کرد و بدون شک این حجم از تولید بیش از نیاز یک شرکت است. در کنار هزینه اولیه بالا، مهم ترین بحثی که ممکن است شما را از خرید ماشین آلات منصرف کند، تخصص نیروی انسانی است.

چاپ PCB و مونتاژ برد, قیمت دستگاه چاپ PCB, قیمت دستگاه مونتاژ smd

نتیجه گیری

شاید در نگاه اول برای کسی که دستی برد چاپ کرده است تولید آن ساده باشد یا مونتاژ اتومات توسط دستگاه خیلی پیچیده تر از لحیم کاری دستی به نظر نرسد. اما به خاطر داشته باشید صدها استاندارد توسط سازمان IPC برای تولید کنندگان برد و شرکت های خدمات مونتاژ تعریف شده است که یادگیری تمام این موارد برای داشتن تولیدی بدون نقص الزامی است.

نیروی متخصصی که روش های جلوگیری از بروز مشکلات مختلف تولید و حل هر یک را آموزش دیده و توان بکارگیری آن را داشته باشد بسیار مشکل بوده و منجر شده است همچنان در داخل کشور تولید کننده برد های بیش از 4 لایه نداشته باشیم. پس توصیه اکید ما به اکثر تولید کنندگان برون سپاری این بخش از فرآیند است.

شرکت مرصا ارائه دهنده ی کلیه خدمات تولید برد الکترونیکی با قیمت به صرفه و کیفیت بالا است. شما می توانید فایل طراحی برد خود را برای شرکت مرصا ارسال کنید. تیم فنی مرصا پس از بررسی و اطمینان از درستی فایل سفارش شما را در خط تولید خود قرار می دهد و سعی دارد برای تولید و مونتاژ بردهای پیشرفته از بروزترین دستگاه ها استفاده کند تا سفارش شما با کمترین خطا ارائه دهد .

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.