خدمات چاپ برد مدار چاپی (PCB)  در مرصا

,

خدمات چاپ برد مدار چاپی (PCB)  در مرصا

چاپ برد مدارچاپی یا PCB یکی از مراحل تولید برد الکترونیکی است. اگر شما به عنوان یک تولیدکننده به دنبال شرکتی هستید که صفر تا صد تولید برد الکترونیکی شما را انجام دهد، مرصا در این راه کنار شماست.

تمایز مرصا با سایر همکاران مان در حوزه تولید برد الکترونیکی

تمایز مرصا با سایر همکاران در دو فاکتور مهم مشخص می شود:

۱- بررسی DFM برای تمامی فایل‌های ارسالی مشتریان به صورت رایگان

یکی از ویژگی‌هایی که باعث تمایز مرصا با سایر همکاران فعال در حوزه چاپ PCB می‌شود، تلاش تیم مرصا برای پیاده سازی قوانین Design For Manufacturing= DFM در طراحی مشتریان خود است. تیم مهندسی مرصا، پس از دریافت فایل طراحی از مشتریان، به بررسی فایل و تطبیق آن با استانداردهای IPC می‌پردازد. سپس در صورت وجود مغایرت با این استانداردها که منجر به خسارت حتی پس از اتمام فرآیند تولید؛ به مشتری مشاوره رایگان می‌دهد.

۲- ارائه خدمات PCBA

ما از اولین ارائه دهندگان خدمات کامل تولید برد الکترونیکی (طراحی، چاپ برد، تامین قطعات و مونتاژ smd وdip) در هر تیراژ تولید در ایران هستیم. و این مزیت کمک می‌کند تا تولیدکنندگان با خیال راحت کل پروسه تولید برد خود را به ما بسپارند. حرف معروفی که مشتریان بازاری ما می‌گویند: فایل طراحی بگیر برد کامل و بده…

برای شروع فرآیند چاپ برد الکترونیکی مراحل زیر را در پیش داریم؛

مراحل ثبت سفارش برد مدار چاپی

1- استعلام قیمت: برای استعلام قیمت PCB ، فایل طراحی برد خود را به همراه تعداد مورد نظر، جهت تولید از طریق پنل سایت یا شبکه‌های اجتماعی برای ما ارسال کنید.

نکته مهم: برای ثبت سفارش برد مدار چاپی (PCB)، باید فایل مورد نظر برای چاپ PCB در نرم افزار های آلتیوم یا پروتئوس یا فایل گربر طراحی شده باشد.

2- تعیین مدیر پروژه: پس از ارسال اطلاعات از جانب شما، یک مدیر پروژه برای هر سفارش در سیستم مرصا تعیین می شود که نماینده‌ی شما در طول فرآیند است.

3- اعلام قیمت: بررسی درخواست‌های شما ظرف کمتر از چهار ساعت انجام می‌شود. چنانچه درخواست ساخت PCB در روزهای کاری ثبت شود، حداکثر تا 6 ساعت پس از آن پیش فاکتور صادر خواهد شد.

4- سفارش گذاری: پس از تایید شما به مدیر پروژه خود فرآیند تولید آغاز خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت سفارش چاپ PCB

اطلاعاتی که جهت ثبت سفارش چاپ برد مورد نیاز است شامل؛ جنس برد، تعداد لایه های تولید، پوشش نهایی، رنگ برد است

۱- جنس برد

شناخت جنس PCB که قصد تولید آن را دارید، در مدیریت هزینه ها کمک بزرگی است. برای این مهم انواع جنس برد را در این قسمت ذکر میکنیم:

 • فایبر :(FR4)  این جنس در انواع تک لایه و چند لایه موجود است و قیمت بالاتری به نسبت سایر جنس‌ها دارد.
 • نیم فایبر :(CEM) برد سم یا نیم فایبر برای بردهای تولید تک لایه به کار رفته و قیمت کمتری به نسبت جنس فایبر تک لایه دارد
 • آلومینیومی(Al)  : برد تک لایه با جنس آلومینیوم مناسب بردهایی است که نیاز به انتقال حرارت بیشتری دارند مانند بردهای روشنایی و تقریبا از ارزانترین مدل بردها محسوب می‌شوند.
 • استخوانی :(FR1)  این نوع برد تک لایه مناسب تولید محصولات مصرفی که حاشیه سود پایینی دارند (مثل محافظ برق) است.
 • استخوانی :(XPC)  نوع دیگری از برد تک لایه استخوانی جنس XPC است که قیمت کمتری به نسبت FR1 دارد و البته از نظر کیفیت نیز در سطح پایین تری قرار می‌گیرد.

۲- تعداد لایه های برد

Array

یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه تولید برد الکترونیکی تعداد لایه‌های برد است که در این قسمت هر کدام را توضیح داده ایم.

 •  بردهای تک لایه: از نظر هزینه تولید بردهای تک لایه هزینه کمتری به نسبت بردهای چند لایه دارند و در صورتی که مدار شما از پیچیدگی کمی برخوردار است به شدت توصیه می‌کنیم که بردهای تک لایه هزینه کمتری برای شما خواهند داشت.
 • بردهای چند لایه: برد دولایه متالیزه، برد 4 لایه ، برد 6 لایه، برد 12 لایه و … تا برد 50 لایه؛ قابل تولید هستند که پیچیدگی طراحی pcb شما و محدودیت فضای آن تعداد لایه‌ها را مشخص خواهد کرد.

توجه توجه: ما در مرصا توانایی تولید بردهای تک لایه و دولایه متالیزه را دارا هستیم. برای بردهایی با تعداد لایه های بیشتر فرآیند تولید توسط شریک تجاری ما در چین انجام خواهد شد.

۳- پوشش نهایی

پوشش نهایی مربوط به آخرین مراحل چاپ pcb است که با توجه به درخواست مشتری و مدل تولید مدنظر او روی مس لایه نشانی خواهد شد.

 • مس ضد اکسید – OSP: این نوع کم هزینه‌ترین پوشش بردهای تک لایه است و مناسب حالتی است که بلافاصله بعد از چاپ pcb  فرآیند مونتاژ آن انجام شود. در صورتی که قصد انبار کردن بردهای خود را برای طولانی مدت دارید این مدل پیشنهاد ما نیست.
 • رولرتینیگ: در این مدل در آخرین مراحل چاپ برد مدار چاپی، pcb ها از دستگاهی به اسم roller tinning رد شد که قلع مذاب روی آنها مالیده می‌شود. این فرآیند مناسب بردهایی با قطعات dip است زیرا که در این فرآیند سطح قلع روی مس به شدت ناصاف است و مناسب مونتاژ بردهای smd نیست.
 • هات ایر: در این حالت در انتهای فرآیند چاپ برد مدارچاپی، pcb با استفاده از دستگاه هات ایر با فشار هوای داغ قلع اندود می شوند. یکنواختی سطوح مس در این نوع پوشش این حالت را برای تولید بردهای مدار چاپی smd مطلوب می‌کند.
 • آبکاری طلا: یکی دیگر از روش های چاپ pcb آبکار طلا است که در بردهای مخابراتی پرکاربردتر است. با توجه به پیچیدگی های شیمیایی این فرآیند برای این نوع پوشش ها ما فرآیند تولید را در چین انجام می‌دهیم.

توجه توجه: شرکت مرصا از معدود شرکت های ایران است که برای پوشش نهایی سطح مسی بردها از هات ایر استفاده می‌کند.

۴- رنگ سولدر

بردهای الکترونیکی با هر رنگی قابل تولید هستند ما در مرصا با توجه به درخواست مشتریان و بدون هزینه اضافی بردها را با هر رنگی تولید می‌کنیم. اما بعضی از رنگ ها مزایایی دارند که به آن اشاره کوچکی می‌کنیم

 • رنگ سبز: بیشتر بردهای الکترونیکی به رنگ سبز تولید می‌شوند و یکی از مهمترین دلایل آن کم آزار بودن این رنگ در فرآیند QC بردهاست.
 • رنگ سفید: بردهایی که نیاز به انعکاس نور دارند مثل بردهای روشنایی از رنگ سفید استفاده می‌کنند.

۵- برش نهایی

برش نهایی یکی دیگر از پارامترهایی است که می‌تواند هزینه های تولید را تغییر دهد. به صورت معمول بردها با چهار روش امکان برش دارند که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • برش ویکات : این نوع برش از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین روش های تولید pcb است و در صورتی که شکل بردها مربع یا مستطیل باشد قابل استفاده است
 • روت  CNC: این روش برای بردهایی است که شکلی بجز مربع یا مستطیل دارند و لازم است که برش آن با دستگاه سی ان سی انجام گردد.
 • پانچ: برای بردهایی که در تیراژ بسیار بالا تولید می‌شوند جهت تسریع فرآیند تولید یک قالب پانچ برای آن تهیه شده و با استفاده از دستگاه پرس برش آن انجام می‌شود. این نوع روش در بردهای روشنایی به شدت متداول بوده و در کاهش هزینه تولید موثر است.
 • روش های ترکیبی: برای بردهایی که بخش از آن شکل خاص دارد یا برش داخلی دارد و می‌توان بخش از برش آن را با ویکات انجام داد از روش های ترکیبی ویکات – CNC استفاده می‌شود.

خدمات PCBA برای چه کسانی مناسب است؟

۱- سفارش خدمات PCBA برای کسانی است تولید محصول دائم دارند و امکان پیش بینی حدودی از برد مورد نیاز خود را به صورت ماهانه داشته باشند.
۲- کسانی که تمایل به برون سپاری کامل کار دارند تا از پیگیری دائمی مسائل تولید برد از سمت قطعه فروشان، تولید کنندگان PCB  و ارائه دهندگان خدمات مونتاژ خسته شده‌اند.
۳- افرادی که وقت بررسی ایرادات کار، توان صرف هزینه‌های عیب یابی و خدمات جانبی را نداشته و تنها خواسته آنها تحویل برد سالم و کامل است تا در محصول خود استفاده کنند.

تضمین و پشتیبانی های مرصا در خدمات PCBA چگونه است؟

 • تضمین ارائه ماهانه تعداد مشخص برد بدون تاخیر منطبق بر قرارداد بسته شده.
 • تضمین ارائه بردهای تست گرم شده و  100% سلامت آماده نصب در محصول و بدون نیاز به بررسی مجدد
 • تضمین تولید منطبق بر نمونه شاهد پلمپ شده بدون کوچک ترین تغییری در فرآیند یا قطعات

میزان اعتماد به مرصا در خدمات PCBA در سطحی است که مشتری باید بتواند برد را بدون بررسی مستقیما به مشتری خود ارائه دهد.

در حال حاضر به عنوان مدیر تولید خط چاپ و مونتاژ در کارخانه مرصا فعالیت می کنم. مدرک کارشناسی رو در رشته مهندسی رباتیک از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفتم و ارشد رو در رشته مدیریت در دانشگاه تهران ادامه دادم. از سال 1396 رسما فعالیتم رو در شرکت مرصا شروع کردم و تجربیات و مطالعات شخصیم رو به اشتراک می گذارم.