تماس با مرصا

هزینه چاپ pcb و عوامل تاثیرگذار بر آن

کاهش هزینه چاپ pcb اولین دغدغه تولیدکنندگان

بیشتر تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی به ویژه استارتاپ ها در ابتدای فرآیند تولید محصول الکترونیکی خود با اولین هزینه ای که به صورت جدی مواجه می‌شوند هزینه چاپ pcb است. قطعا اولین سوالی که به ذهنشان می‌رسد این است که چگونه می‌توانیم هزینه چاپ pcb را محاسبه کنیم؟ و چگونه می‌توانیم این هزینه را کاهش دهیم؟برای استعلام هزینه چاپ pcb و عوامل تاثیرگذار بر آن میتوتنید از طریق ماشین حساب انلاین زیر اقدام بفرمایید.

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ برد, چاپ برد الکترونیکی, چاپ برد مدارچاپی, سفارش PCB, طراحی PCB, قیمت pcb, قیمت چاپ pcb, نمونه کار چاپ مرصا

البته این یک اصل کلی است که هرچه بیشتر تلاش کنید جهت گرفتن قیمت پایین تر از تولیدکننده pcb بی شک کیفیت کمتری را هم بدست خواهید آورد. این بسیار حائز اهمیت است که بدانید قدم اصلی جهت کاهش هزینه چاپ pcb شما، در فرآیند طراحی بردتان برداشته خواهد شد. در این مرحله است که شما باید به نکاتی توجه کنید که می‌توانند تاثیر مستقیم بر قیمت تمام شده محصول الکترونیکی شما بگذارد. چه در فرآیند چاپ برد و چه در فرآیند مونتاژ.


عوامل تاثیرگذار بر قیمت چاپ برد مدارچاپی

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ برد, چاپ برد الکترونیکی, چاپ برد مدارچاپی, سفارش PCB, طراحی PCB, قیمت pcb, قیمت چاپ pcb, نمونه کار چاپ مرصاپس از گذر از مرحله طراحی و رعایت تمام نکاتی که کمکی در بصرفه تر شدن محصولتان می‌کند؛ حالا باید به سراغ عواملی برویم که مستقیما قیمت چاپ یک برد الکترونیکی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند:

تماس با مرصا

1. توجه به ضخامت ها

در ثبت سفارش چاپ برد پارامتر ضخامت یکی از مواردی است که تولیدکنندگان از شما در مورد آن سوال خواهند کرد. مهمترین ضخامت های متغیر مربوط به دو مورد می باشد؛

  • ضخامت فیبر
  • ضخامت مس

ضخامت فیبر می تواند 0.8mm، 1mm، 1.6mm، 2mm و… باشد. قاب محصول شما یکی از مهمترین عوامل در انتخاب این پارامتر است. اگر محصول شما به شدت با کمبود فضا مواجه است مسلما ضخامت ها کمتر انتخاب شما خواهد بود. اما اگر برد شما جز محصولات توان بالاست که باید انتقال حرارتی زیادی را متحمل شود ضخامت های بالاتر گزینه های انتخابی شما خواهد بود.

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ برد, چاپ برد الکترونیکی, چاپ برد مدارچاپی, سفارش PCB, طراحی PCB, قیمت pcb, قیمت چاپ pcb, نمونه کار چاپ مرصا

به صورت معمول ثبت سفارش چاپ برد برای ضخامت 1.6 انجام خواهد شد و ضخامت عرف در بازار همین مدل است. افزایش یا کاهش ضخامت بدلیل کم بودن موجودی فیبر و درخواست‌ها منجر به افزایش قیمت سایر مدل‌ها شده است.

ضخامت مس پارامتر دومی است که با توجه به میزان جریان عبوری از مدار شما انتخاب شده و می‌تواند بر هزینه چاپ pcb تاثیرگذار باشد. ضخامت های مس می‌تواند 0.18u، 0.35u، 0.70u و … باشد. به صورت معمول ضخامت مس 0.35u برای تولید برد مدارچاپی استفاده می‌شود.  ضخامت 0.18u با اینکه از مس کمتری برخوردار است اما به دلیل کمبود درخواست ها قیمتی معادل همان 0.35u دارد. اما مس 0.70u قیمت بالاتری دارد.


جهت دریافت اطلاعات از رابطه بین شدت جریان و اندازه ترک‌ها مقاله “دستورالعمل طراحی pcb استاندارد” مطالعه فرمایید.


2. فرآیند تولید

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ برد, چاپ برد الکترونیکی, چاپ برد مدارچاپی, سفارش PCB, طراحی PCB, قیمت pcb, قیمت چاپ pcb, نمونه کار چاپ مرصایکی دیگر از پارامترهایی که می‌تواند هزینه چاپ pcb شما را تحت تاثیر قرار دهد فرآیند تولید برد است. چاپ برد شامل مراحلی است که در هر مرحله از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود. برای مثال روش چاپ سیلک و چاپ لمینت که فرآیند چاپ برد را شامل می‌شوند. برای بردهای ساده تر از روش چاپ سیلک استفاده می‌شود و بردهای با دقت بالا لازم است که با روش لمینت چاپ شوند.

روکش نهایی بردها نیز می‌تواند در فرآیند قیمت گذاری تاثیرگذار باشند. بدون قلع، رولرتینیگ یا قلع اندود، هات ایر و آبکاری طلا از روش‌های آبکاری یک محصول هستند که می‌توانند قیمت را تحت تاثیر قرار دهند.

3. بردهای راجرز (سیگنال بالا)

تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ برد, چاپ برد الکترونیکی, چاپ برد مدارچاپی, سفارش PCB, طراحی PCB, قیمت pcb, قیمت چاپ pcb, نمونه کار چاپ مرصایکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت برد جنس برد است فیبرهای راجرز که برای بردهای سیگنال بالا و مخابراتی استفاده می شوند بسیار گران قیمت تر از فیبرهای fr4 هستند. به طور کلی دو برد یکسان که یکی با جنس راجرز تولید شده باشد و یکی با جنس فایبر می تواند حدود 5-10 میلیون تومان تفاوت قیمتی داشته باشند.

برد فایبر یا Fr4 یکی از پرکاربردترین فیبرهای مورد استفاده در صنعت چاپ برد است که برای بردهای تک لایه و چند لایه استفاده می‌شود. پس از آن برد نیم فایبر یا CEM، برد استخوانی xpc و برد استخوانی Fr1 از موارد پرکاربرد در چاپ برد مدارچاپی هستند.

بردهای آلومینیومی نیز یکی دیگر از مواردی هستند که بدلیل انتقال حرارتی خوبشان بیشتر در صنعت روشنایی بکار گرفته می‌شوند و تقریبا 90% بردهای led موجود در بازا با این جنس چاپ می‌شوند.


تولید PCB, تولید برد مدار چاپی, چاپ برد, چاپ برد الکترونیکی, چاپ برد مدارچاپی, سفارش PCB, طراحی PCB, قیمت pcb, قیمت چاپ pcb, نمونه کار چاپ مرصاسفارش چاپ pcb مرصا

یکی دیگر از خدماتی که شرکت مرصا به مشتران خود ارائه می‌کند چاپ برد مدار چاپی است. ما با تکیه بر دانش جوانان تیم مرصا و بهره‌گیری از تجارب اساتید این حوزه توانسته‌ایم رضایت مشتریان خود در این حوزه را جلب نماییم. جهت کسب اطلاع از شرایط و قیمت های چاپ برد مرصا با کارشناسان ما تماس بگیرید.


 

تماس با مرصا