قیمت برد مدار چاپی یکرو و موارد تاثیر گذار بر آن

قیمت برد مدار چاپی یکرو و موارد تاثیر گذار بر آن

برای تعیین قیمت برد مدار چاپی یکرو ابتدا باید مشخصات محصول نهایی مشخص گردد که این نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد ویژگی های برد مدار چاپی یکرو است. پس برای شروع اجازه بدید به طور کامل موارد مرتبط با تولید PCB یکرو را بررسی کنیم.

برد مدار چاپی یکرو چیست ؟

قیمت برد مدار چاپی یکرو

PCB یک لایه که مدار چاپی یکرو نیز نامیده می شود، به برد الکترونیکی گفته می شود که تنها در یک سمت آن مدار یا مسیر های هادی الکتریکی چاپ شده اند. مدار الکترونیکی بر روی یک سطح لایه عایق لمینت می شود و قطعات الکترونیک در سمت دیگه برد الکترونیکی نصب و ثابت می شود. پایه های آنها از فیبر عبور می کنند و در طرف دیگر به مدار متصل می شوند.


گام های تولید مدار چاپی یک رو

تمام مراحل زیر در قیمت برد مدار چاپی یکرو موثر می باشند. مرحله های تولید PCB متعدد و پیچیده هستند ولی در تهیه برد یکرو گام های تولید به صورت زیر می باشد:

1. طراحی مدار چاپی یکرو

در مرحله اول از فایل مدار الکترونیکی که توسط نرم افزارهای طراحی مانند آلتیوم ساخته شده اند باید فایل های خروجی تهیه کرد که بر طبق آن ها پروسه تولید برد مدار چاپی صورت پذیرد. بخشی از این کار قرار دادن تعدادی از تصویر مدار الکترونیکی در کنار هم و چیدمان پانل است تا ابعاد ورق مسی را به درستی پوشش دهد.

قیمت برد مدار چاپی یکرو | تهیه فتوپلات

2. چاپ فتوپلات PCB یکرو

طرح اولیه بدست آمده را نمی توان با هر دستگاه پرینتری تهیه کرد و برای ساخت آن به یک فتوپلاتر نیاز خواهید داشت. فتوپلاتر یک فیلم از طرح اولیه برد مدار الکترونیکی تهیه می کند. به این طلق شفاف که روی آن با جوهر مشکی طرح مدار چاپ شده فوتوپلات می گویند.

3. چاپ و لمینت فتورزیست

در اولین مرحله برای استخراج مدار از لایه مس باید یک لایه فیلم فتورزیست روی ورق مس لمینت شود. حال با تابش نور ماورابنفش و با استفاده از فتوپلاتی که در مرحله قبل تهیه شده بود، مدار الکترونیکی بر روی فتورزیست چاپ می شود.

4. پاک کردن بخش مسی اضافه

در این قسمت با استفاده از مواد شیمیایی شوینده بخش ناخواسته از فتورزیست و مس از روی برد شسته خواهد شد ولی قسمت های مدار الکترونیکی بر روی لایه مس توسط فتورزیست محافظت می شوند. بعد از آن نوبت برداشتن خود لایه فتورزیست از روی مس است.

5. سوراخ کاری

مرحله سوراخ کاری مشخص می باشد. در این گام سوراخ های لازم بر روی برد مدار چاپی یکرو ایجاد می گردند که برای این نیز فایل مخصوص باید در اختیار دستگاه دریل قرار گیرد تا محل و اندازه دقیق سوراخ ها تعیین گردد.

6. چاپ لایه محافظ یا سولدر مسک (Solder Mask)

قیمت برد مدار چاپی یکرو | سولدر مسک

لایه محافظ یا سولدر مسک که با اسم چاپ سبز نیز شناخته می شود، لایه نهایی و محافظ برد مدار چاپی یکرو می باشد. سولدر مسک سطح مسیر های مسی چاپ شده را در برابر عوامل خارجی و اتصال های الکتریکی ناخواسته محافظت می کند. البته این لایه می تواند در رنگ های متفاوت تهیه شود ولی رنگ سبز بیشتر از سایر رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. درخواست سولد مسک برای برد های یکرو باعث افزایش قیمت سفارش PCB می شود.

7. مرحله پایانی

در آخر، بخش هایی از سطح مس که در معرض هستند و خارج از سولدر مسک قرار گرفتند باید با نقره، طلا یا HASL پوشش داده شوند. آخرین گام که در پروسه تولید اختیاری باشد، ثبت مارکاژ بر روی برد الکترونیکی است. مارکاژ یا Silkscreen می تواند بر روی هر دو سمت برد چاپ شود و بر قیمت برد مدار چاپی یکرو تاثیر گذار است. شما به راحتی می توانید بر روی لینک زیر کلیک و همین حالا قیمت سفارش PCB یکرو خود را محاسبه کنید.


تفاوت برد مدار چاپی یکرو با برد دو رو و چند لایه

 تفاوت PCB یک لایه و دو لایه

همانطور که اسم این بردهای الکترونیکی پیداست، برد یکرو دارای یک لایه مسی و مدار است که در یک سمت فیبر مدار چاپی قرار گرفته در حالی که در برد های دو رو در دو سمت برد این مدارات قرار دارند و دو لایه از طریق ویا (Via) با هم در ارتباط هستند. برای برد های چند لایه به این صورت است که علاوه بر وجود مدار یا لایه مسی در دو سمت برد می تواند چندین لایه مسی دیگر در وسط برد جایگذاری شده باشد و روش تهیه این برد ها بسیار پیچیده تر برد مدار چاپی یک رو می باشد.

برای افرادی که به عنوان سرگرمی الکترونیک رو دنبال می کنند،دانشجویان یا دانش آموزان برد های مدار چاپی یکرو گزینه مناسبی است چرا که ارزان تر و سریع تر تهیه می شوند و حتی با چشم پوشی از برخی ویژگی ها می توان آن را به صورت خانگی تولید کرد.

در ساخت محصولات تجاری برد های دورو گزینه درست تری است چرا که با استفاده از لایه زمین می توانید اختلالات الکترومغناطیسی را کاهش دهید، به راحتی برای عبور مسیر های متقاطع از دو سمت برد بهره ببرید و اینکه در نهایت در تولید انبود قیمت و هزینه هر دو مدل تفاوت چندانی با هم نخواهد داشت.

برد های مدار چاپی چند لایه معمولا برای محصولات پیچیده تری که نیاز به فضای بیشتری برای مدارات خود نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرند برای مثال برد بسیاری از موبایل های هوشمند به صورت 12 لایه ساخته می شود.

با مطالعه این مقاله میتوانید بهترین تولید کننده چاپ pcb را متناسب با نیاز های انتخاب کنید.


انواع مدار چاپی یکرو

  • برد PCBیکرو سخت
  • برد PCBیکرو انعطاف پذیر
  • برد PCBیکرو فرکانس بالا
  • برد PCBیکرو آلومینیوم

مزیت های برد مدار چاپی یکرو

  1. ساده و آسان در طراحی و نصب
  2. قیمت پایین
  3. سوراخ کاری آسان، نصب و برداشتن راحت قطعات
  4. احتمال کمتر خطا و مشکل در پروسه تولید مانند اتصال کوتاه مسیر های برد
  5. محبوب و متداول بودن، و سهولت در بررسی چه برای طراح و چه برای تولید کننده
  6. زمان کمتر برای بررسی و یافتن خطا در مدار و تعمیر آن

کاربردهای برد مدار چاپی یکرو

pcb یکرو در تجهیزات پیچیدهبا تمام توضیحات و تاکید بر سادگی برد های یکرو، این برد ها در بسیاری در محصولات پیچیده نیز بکار برده می شوند برای مثال، محصولات مرتبط با تغذیه ها، LED پانل ها، دوربین های دیجیتال، رادیو و تجهیزات استریو، دستگاه های کپی و پرینتر، کنترل برد وسیله های پخت و پز، ماشین ظرفشویی، آداپتورها، لامپ ها و غیره.


خدمات چاپ شرکت مرصا :

contact mersa

اگر شما تولید کننده محصولات الکترونیکی هستید و هرماه باید تعداد زیادی برد الکترونیکی را وارد بازار کنید بهتر است با متخصین شرکت مرصا مشورت کنید تا بتوانید بردها را بدون هزینه های اضافی تولید کنید. برای ارتباط با بخش فنی شرکت مرصا فقط کافی است درخواست خود را از طریق تلگرام یا واتس اپ ارسال کنید. تیم فنی مرصا سفارش شما را بررسی کرده و با شما تماس خواهند گرفت تا بهترین راهکار ممکن را به شما ارائه دهند.